Bolest zad

Obsah článku

Jak častá je bolest zad

Back pain symptoms, causes and treatment
Cvičení v ordinaci Prague Physical Therapy

Podle publikovaných údajů Světové zdravotnické organizace se bolest zad vyskytuje ve všech věkových kategoriích od dětí až po starší lidi. Je častým důvodem návštěv pacientů u lékaře. Prevalence bolesti zad je během života 60% až 70% v industrializovaných zemích. Ne často je důvod bolesti zad diagnostikován a často se léčí analgetiky. V některých případech je indikována operace a je poslední možností jak bolest zad řešit. Fyzioterapie nabízí konzervativní přístup, který je efektivní a bezpečný.

Běžné příčiny bolesti zad

Bolest zad může být mírná až velmi silná. Může omezovat pohyb a snížit celkový pocit zdraví. Je způsobena mnoha důvody. Věk a mechanismus poranění rozhoduje o diagnóze a vhodné léčbě.

Časté mechanismy poranění páteře

  • Špatné držení těla, dlouhodobé sezení
  • Repetitivní pohyb do jednoho směru (ohýbání, záklon nebo rotace, někdy také kombinace těchto pohybů)
  • Zvedání těžkých břemen
  • Pády a úraz
  • Těhotenství
  • Obezita
  • Nedostatek spánku
  • Deprese

Posturální syndrom

Pozorovali jste někdy držení těla teenagera, který používá chytrý telefon? Skoro každý má v dnešní době chytrý telefon. Existuje řada různých držení těla při používání chytrého telefonu. Například zhroucené držení těla, předsunuté držení hlavy, rotace a zkroucené polohy páteře. Pokud se sečte vadné držení těla při textování nebo telefonování a sezení u počítače během školy nebo práce, náš posturální systém volá “o pomoc”. Představte si, že držíte jablko v natažené paži daleko od těla. Nejprve to není žádný problém, ovšem po několika minutách Vás paže začne bolet a budete chtít svěsit paži dolů, uvolnit svaly. Vaše svaly se budou této nepřirozené statické poloze bránit. Pokud vydržíte ještě déle, Vaše paže bude bolet tak, že již bolest nepřekonáte a ruka s jablkem “spadne”. Nebudete již tuto bolest moci ignorovat.

Bolest je v tomto případě informace z Vašich svalů, která nebude znamenat poškození tkáně, ale přetížení svaloviny.

Bolest zad způsobená špatnou posturou je u teenagerů a mladých jedinců běžná. Na rentgenu ani magnetické rezonanci není žádný nález, ale bolest je reálná a otravná. Posturální bolest zad zmizí s pohybem ovšem velice pravidelně se vrací během statického sezení nebo stání. S posturální korekcí tato bolest zmizí poměrně rychle. Korekce postury ovšem není jednoduchá. Jedinec musí chápat proč je korekce důležitá a kde v prostoru jeho “neutrální” poloha je. Tejpování pomáhá s korekcí postury a připomíná jedinci se do správné postury “vrátit”. Posturální syndrom je běžný u mladých lidi, může se ale vyskytovat u všech věkových kategorií.

Výhřez ploténky

Ploténky zajišťují “odpružení” mezi obratli. Skládají se z nuklea, které je uprostřed a annula, která obklopuje nukleus. Nejběžnější poranění ploténky je výhřez. Nukleus je mechanicky (přetížením) tlačen k okraji ploténky a někdy i dále za rámec annula. Jakmile se nukleus “dotkne” okraje ploténky, projeví se to bolestí páteře. V některých případech, kdy se nukleus dostane za okraj ploténky, nastane výhřez. Výhřez ploténky může způsobit řadu příznaků, ale nejčastějšími jsou bolest, mravenčení nebo pocit ztráty čití. Příznaky se mohou projevovat v místě výhřezu, ale také v dolní končetině nebo hýždi. Někdy je poškození ploténky velké a je třeba chirurgického zásahu. Zvláště pokud jedním z příznaků je oslabení některé svalové skupiny v dolní končetině. Ve většině případů se ovšem toto poranění dá dobře léčit mechanickou terapií (polohováním a cvičením).

Chronická bolest zad

Bolesti zad se stanou chronickými, pokud trvají souvisle déle než 12 týdnů a to navzdory léčbě. V tomto případě je pohyb klíčovou komponentou léčby. Chůze, jogging, plavání, tanec nebo další formy sportování snižují bolest a zlepšují kvalitu života. Abyste snížili bolest zad, vyberte si oblíbenou fyzickou činnost a věnujte se jí alespoň 40 minut denně. Každá aktivita se počítá, ale 40 minut souvislého kardiovaskulárního cvičení bude mít největší efekt. Nás organismus má obrovskou schopnost hojení a regenerace a bolesti zad je možné se zbavit. Váš fyzioterapeut Vám pomůže určit, které cvičení a v jaké intenzitě bude pro Vás nevhodnější a na co se máte soustředit. Posturální korekce v kombinaci s cíleným posilováním trupového svalstva a mechanoterapie Vám pomůže se bolestí zbavit.

Bolest zad v těhotenství

Hormonální změny

Během těhotenství se mechanika těla mění díky dvěma faktorům. Těhotenský hormon relaxin je produkován vaječníky a placentou jako příprava na porod. Relaxin uvolňuje ligamenta pánve a změkčuje a rozšiřuje hrdlo děložní. Produkce relaxinu dosahuje vrcholu v prvním tříměsíční a v období těsně před porodem. Tento hormon zůstává v těle maminky až pět měsíců po porodu. Efekt relaxinu na ligamenta pánve může vést k velice časté bolesti zad, která je způsobena nestabilitou sakroiliakálních kloubu (kloubů mezi kostí křížovou a kostmi pánevními). Tato bolest může být mírná až znemožňující chůzi nebo otáčení v posteli. Opatrná mobilizace jednoho ze sakroiliakálních kloubů nebo použití sakroiliakálního pásku může pomoci tuto bolest odstranit. Je rozumné nesedět s nohu přes nohu, vyhýbat se přílišnému protahování kyčelních kloubů a provádění jednostranných cviků.

Rovnováha

Dalším významným faktorem při bolesti zad v těhotenství je posun centra gravitace v posledním trimestru. Toto má efekt na posturu a rovnováhu ženy. Bolest v bedrech je v tomto případě centrální a ustává v poloze vleže. Tato bolest se dá také zmírnit nebo odstranit změnou postavení pánve nebo podsazením pánve. Široký těhotenský pás může také pomoci k podpoře beder.

Obezita a bolest v bedrech

Obezita nebo nadváha zvyšuje riziko bolesti zad. Nadměrná váha, kterou takový jedinec má přidává na tlak na páteř. Ztráta tělesné váhy se nedá uskutečnit rychle a musí být postupná. I v případě obezity nebo nadváhy, která způsobuje bolest zad je možné zkusit fyzioterapii. Je třeba vyšetření fyzioterapeutem, aby se zjistilo zda mechanoterapie může pomoci. Je velice těžké zhubnout cvičením, pokud Vás bolí záda. Vhodným cvičením je například pohyb ve vodě, jako aqua aerobik nebo plavání nebo jen obyčejná chůze ve vodě. Fyzioterapeut Vám může pomoci začít s vhodným cvičením a doporučit vám dávkování.

První pomoc při bolestech zad – co dělat doma

Akutní bolest zad

Pokud je Vaše bolest zad nezvládnutelná a dosahuje úrovně 8/10 nebo více, doporučuje se návštěva lékaře pro zmírnění bolestí. Pokud můžete najít polohu, která je úlevová a podaří se vám bolest snížit do zvladatelné úrovně, je možné začít pracovat s fyzioterapeutem.

Můžete zkusit polohu v leže na břiše se dvěma polštáři pod břichem. Pokud je to možné pokračujte postupným odebíráním polštářů. Použijte led nebo teplo na zmírnění bolesti. Vyhýbejte se bolestivým polohám a pohybům. Kontaktujte svého fyzioterapeuta, čím dříve, tím lépe.

Kontaktujte svého lékaře pokud:

  • Vás bolest v zádech probudí v noci a bolest je konstantní, možný zánět kosti
  • Máte veliké bolesti a pocit necitlivosti v oblasti “sedlové” oblasti
  • Máte velké bolesti zad a také horečku
  • Při inkontinenci stolice a moči
  • Máte velké bolesti v zádech a prodělali jste léčbu rakoviny
  • Zvyšující se bolesti po úrazu

Léčba bolesti zad

Důležitý je pohyb. Vyhýbejte se bolestivým polohám a pohybům. Po vyšetření Vám Váš fyzioterapeut vysvětlí program domácího režimu včetně cvičení, jeho opakování a správné provádění. Společně s fyzioterapeutem stanovíte cíle své terapie a plán péče fyzioterapie. Můžete se ozvat přímo mně, Magdaleně Pertoldové, na telefon (kontakt) nebo pomocí online kalendáře zde na webu.

Spánek

Nedostatek spánku může být důvodem bolestí zad a zároveň bolest zad v některých případech způsobuje poruchy spánku. Tento bludný kruh se dá ovlivnit spánkovou hygienou, hlavně dvěma faktory:

  • Délka spánku by měla být 8-9 hodin denně.
  • Usínání a vstávání by mělo být ve stejnou dobu

Pro hojení vašeho těla je spánek klíčový.

Pozice pro zdravý spánek

Nejlepší jsou pozice, ve kterých je vám pohodlně. Můžete vyzkoušet polohu vleže na boku s polštářem mezi koleny a kotníky. Tato poloha je často velice pohodlná v případě, že trpíte bolestí sedacího nervu nebo pokud máte bolesti zad v těhotenství způsobené dysfunkcí sakroiliakálního kloubu. Pozice ve které usínáte je jediná, kterou můžete kontrolovat a proto je důležité usnout tak, aby vaše klouby byly pokud možno co nejvíce v neutrálním postavení. Vaše matrace by neměla být proleželá. Pokud máte pocit, že vaše bolesti zad jsou způsobeny vaší matrací, zkuste spát ve vašem domě nebo bytě na jiné posteli dříve než investujete do nové. Ve většině případů nákup nové matrace okamžitě nevyřeší bolest zad. Naopak, často si musí vaše tělo na novou matraci “přivyknout”. To může trvat i několik dní.

Co očekávat od návštěvy fyzioterapeuta

Subjektivní vyšetření

Fyzioterapeut se bude snažit zjistit příčinu vašich bolestí, zda jste prodělali úraz nebo bolesti začaly zdánlivě bez příčiny. Dále se vás zeptá na vaše povolání, jaké pohyby nebo polohy vám zhorší nebo naopak zmírní bolest. Informace i zdánlivě nedůležité mohou pomoci diagnostikovat příčinu vašich bolesti. Příklady otázek:

  • Kde vás záda bolí, máte i jiné příznaky jako například oslabení svalů nebo mravenčení?
  • Která poloha je úlevová a která vám způsobuje bolesti?
  • Je vaše bolest konstantní, nebo přichází a odchází?
  • Je vaše bolest horší po ránu nebo se zhoršuje v průběhu dne?
  • Už jste někdy měli podobnou bolest, nebo bolest ve stejné oblasti?
  • Jak se vyvíjí bolest, progresivně se zhoršuje nebo naopak zlepšuje?

Objektivní vyštření

Fyzioterapeut vás vyšetří pohledem, zkontroluje rozsah pohybu v zádech a jeho bolestivost. Zkontroluje čití, sílu svalovou a také stabilitu trupového svalstva, posturu a rozsah pohybu okolních kloubů.

Mechanická terapie

Mechanická terapie podle McKenzieho využívá pohybu k léčbě. Ve většině případů je léčba pohybem nejlepší volbou. Zlepšuje se prokrvení, snižuje bolest a napomáhá rychlejšímu uzdravení. Váš fyzioterapeut vám doporučí podle výsledku vyšetření optimální léčbu pohybem.

Léčebný tělocvik doma

Je ideální pokračovat ve cvičení mezi návštěvami u fyzioterapeuta. Mechanická terapie funguje nejlépe, když budete cvičit několikrát za den. V některých případech je žádoucí cvičit každou hodinu a vyhýbat se pohybům a polohám, které naopak škodí. Váš fyzioterapeut Vám dá přesné instrukce v podobě videa nebo fotek a doporučení jak často a kolik opakování cviku provádět.

Tejpování

V posledních letech se kineziotejping stal oblíbeným doplňkem léčby. Tejpování je skvělý způsob jak zlepšit posturální syndrom a zmírnit nebo odstranit bolest. Pokud Vám tejpování pomáhá, váš fyzioterapeut Vám může dát instrukce jak tejp aplikovat. Důležité je, že tejp by se měl nosit pouze 1-3 dny. Pokud se vyskytne okolo tejpu začervenání nebo svědění kůže, je důležité ji opatrně a pomalu odstranit hned. Pro odstranění tejpy je možné použít olej nebo vodu (po sprše).

Modality

Jako doplněk k mechanické terapii, modality mohou snížit bolest. Lze použít ledování, teplou láhev, elektrickou stimulaci/tens nebo masáž. Modality neléčí příčinu bolestí zad, ale mohou napomoci bolest zmírnit.

Fyzioterapie je bezpečný, efektní a neinvazivní způsob léčby bolesti zad.

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články
Cvičení DNS

Co je to DNS cvičení? DNS je zkratka pro cvičení na základě Dynamické Neuromuskulární Stabilizace. Jedná se o koncept, který se využívá jak pro diagnostiku,

Zobrazit článek »
Cvičení Pilates

Metoda Pilates Metoda Pilates je systém cvičení pro tělo a mysl založený Josephem H. Pilatem na počátku 20. století. Při vytváření své metody čerpal Pilates

Zobrazit článek »