BPPV závrať

Obsah článku


Příběh Evy

Eva přišla na kliniku před třemi měsíci. Držela se stěn, kvůli točení hlavy a nerovnováze. Její úzkost, pocit stresu, točení, bolest hlavy a bolest krční páteře ji omezovaly každodenním životě. Eva, matka dvou malých dětí, nemohla fungovat v práci ani v domácnosti. Měla strach v noci spát vleže, protože při přetáčení se na bok se jí točila hlava. 

Po úvodní terapii a Epley manévru nastala okamžitá úleva. Po třech měsících terapie, denního režimu chůze venku a protahování Eva přestala mít úzkosti, začala normálně spát, pohybovat se v prostoru a nemusí užívat léky proti bolesti, úzkosti a zvýšenému krenímu tlaku. Bolesti krční páteře pominuly a nastal nový život. 

Tento příběh je skutečným úkazem, že změna životního stylu spolu s terapií mohou zlepšit kvalitu života. Velice často řešení je jednoduché a není třeba drastických medicínských zákroků či doživotní medikace.

Co je BPPV

BPPV, benigní paroxysmální polohové vertigo neboli závrať nemusí být problémem u starších jedinců. Postihuje asi 65 na 100 000 jedinců a vyskytuje se častěji u žen. Je to problém ve vnitřním uchu ve vestibulárním (rovnovážném) ústrojí. Vestibulární ústrojí je zodpovědné za rovnováhu a informuje mozek o poloze hlavy v prostoru. BPPV se projevuje náhlým pocitem závratě, ztráty rovnováhy a nekdy zvracením. Může být spuštěno náhlou změnou polohy hlavy  a je to jedna z nejčastějších příčin závratí. U jedinců, kteří prodělali úraz hlavy se BPPV vyskytuje častěji. Také virová onemocnění a věk nad 50, dlouhodobá nečinnost mohou být příčinou 

Diagnoza

Diagnóza se stanovuje Dix-Hallpike testem, kdy se jedinec pohybuje ze sedu do lehu s asistencí terapeuta s polohou hlavy v rotaci. Za normálních okolností není třeba CT ani magnetická rezonance, BPPV není závažný stav a lze ho léčit Epley manévrem v ordinaci fyzioterapeuta.

Terapie

Epley manévr se dá dělat úspěšně i v domácím prostředí, ale je vhodné mít pomoc protože pocit závrať může být velmi nepříjemný. Brant-Daroff cviky jsou bezpečnou alternativou Eppley manévru.

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články
Cvičení DNS

Co je to DNS cvičení? DNS je zkratka pro cvičení na základě Dynamické Neuromuskulární Stabilizace. Jedná se o koncept, který se využívá jak pro diagnostiku,

Zobrazit článek »
Cvičení Pilates

Metoda Pilates Metoda Pilates je systém cvičení pro tělo a mysl založený Josephem H. Pilatem na počátku 20. století. Při vytváření své metody čerpal Pilates

Zobrazit článek »