BPPV závrať

Obsah článku


Příběh Evy

Eva přišla na kliniku před třemi měsíci. Držela se stěn, kvůli točení hlavy a nerovnováze. Její úzkost, pocit stresu, točení, bolest hlavy a bolest krční páteře ji omezovaly každodenním životě. Eva, matka dvou malých dětí, nemohla fungovat v práci ani v domácnosti. Měla strach v noci spát vleže, protože při přetáčení se na bok se jí točila hlava. 

Po úvodní terapii a Epley manévru nastala okamžitá úleva. Po třech měsících terapie, denního režimu chůze venku a protahování Eva přestala mít úzkosti, začala normálně spát, pohybovat se v prostoru a nemusí užívat léky proti bolesti, úzkosti a zvýšenému krenímu tlaku. Bolesti krční páteře pominuly a nastal nový život. 

Tento příběh je skutečným úkazem, že změna životního stylu spolu s terapií mohou zlepšit kvalitu života. Velice často řešení je jednoduché a není třeba drastických medicínských zákroků či doživotní medikace.

Co je BPPV

BPPV, benigní paroxysmální polohové vertigo neboli závrať nemusí být problémem u starších jedinců. Postihuje asi 65 na 100 000 jedinců a vyskytuje se častěji u žen. Je to problém ve vnitřním uchu ve vestibulárním (rovnovážném) ústrojí. Vestibulární ústrojí je zodpovědné za rovnováhu a informuje mozek o poloze hlavy v prostoru. BPPV se projevuje náhlým pocitem závratě, ztráty rovnováhy a nekdy zvracením. Může být spuštěno náhlou změnou polohy hlavy  a je to jedna z nejčastějších příčin závratí. U jedinců, kteří prodělali úraz hlavy se BPPV vyskytuje častěji. Také virová onemocnění a věk nad 50, dlouhodobá nečinnost mohou být příčinou 

Diagnoza

Diagnóza se stanovuje Dix-Hallpike testem, kdy se jedinec pohybuje ze sedu do lehu s asistencí terapeuta s polohou hlavy v rotaci. Za normálních okolností není třeba CT ani magnetická rezonance, BPPV není závažný stav a lze ho léčit Epley manévrem v ordinaci fyzioterapeuta.

Terapie

Epley manévr se dá dělat úspěšně i v domácím prostředí, ale je vhodné mít pomoc protože pocit závrať může být velmi nepříjemný. Brant-Daroff cviky jsou bezpečnou alternativou Eppley manévru.

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články