Zvrtnutý kotník

Obsah článku

Podvrtnutí kotníku je bolestivé poranění, které nám během vteřiny zabrání v dalším pohybu. Dechberoucí ostrá bolest na zevní straně kotníku a nemožnost na nohu stoupnout je typickým příznakem. Několik následujících zásad pomůže rychlejšímu hojení. Pokud nemůžete ani po několika hodinách bez větší bolestí zatížit patu a na nohu se postavit a pokud bylo vyvrknutí velké bude na místě si nechat udělat rentgenový snímek. Je třeba vyloučit zlomeninu. Ve většině případů se ovšem jedná o bolestivé poranění vazů v kotníku a přestože zvrtnutý kotník bolí “jako čert” znehybnění v sádře není nutné. Naopak opatrná a včasná rehabilitace napomůže lepšímu zotavení.

Hned po zvrknutí

Nohu nezatěžujte, pokud je to možné polohujte kotník výše než je Vaše srdce, elastickým obinadlem kotník stáhněte a ledujte. Toto pravidlo platí pro každé zranění, zabráníte vzniku velkého otoku a krevního výronu, modřiny. Kotník chraňte a nestoupejte na poraněnou nohu.

Do 3 dnů

Do tří dnů po poranění pokračujte v nezatěžování, kompresi, a elevaci, aby kotník byl co nejdelší dobu během dne i noci výše než je úroveň Vašeho srdce. Pokud v klidu kotník nebolí, je možné zahájit opatrné pohyby v kotníku nahoru a dolů v malém rozsahu. Nehledáme bolest, pouze zlepšujeme hojení opatrným protažením tkání.

3 dny až týden

Pokud bolest ustupuje a Vám se daří se pohybovat dobře po bytě, neplánujete ještě výlet na Říp o víkendu. Pokračujte se zásadami z předchozích dvou odstavců. V této fázi je dobré se soustředit na kvalitu chůze. Kroky dělejte malé ale nekulhejte. Snažte se chodit dobře a málo. Můžete přidat na rozsahu pohybu v kotníku nahoru a dolu pokud neboli. Čím více těchto pohybu tím lépe.

1. Týden až 2 měsíce

Pokud již nemáte potíže s chůzí po rovném povrchu a kotník již méně otéká, je možné postupně přidávat cviky, jako například zvedání špiček vsede, zvedání pat vsedě, stoj na jedné noze atp. Dále se soustřeďte na kvalitu chůze, lepší malé ale pravidelné kroky, snažte se NEKULHAT.

2 měsíce až půl roku

Nebojte, půl roku Vás podvrtnutý kotník trápit nebude. Ovšem pokud to není opakované poranění a nemáte již podobnou zkušenost. Rehabilitace by tak jako tak měla pokračovat ještě dávno po tom, co kotník přestal bolet. Hlavně je důležité pracovat na takzvané propriocepci, neboli kinestezii. To je schopnost vašeho těla vnímat kde se v prostoru nachází a kam se pohybuje. Váš mozek na základě informací z periferie analyzuje situaci a bez Vašeho vědomi velice rychle reaguje na tato informace. To nám umožnuje se pohybovat v prostoru aniž bychom si uvědomovali každý pohyb či zapojení jednotlivých svalů. Tuto schopnost je třeba po podvrtnutí kotníku opět natrénovat aby se zamezilo opakovanému zranění. Příkladem tohoto cvičení je rovnovážná cvik stoj na jedné noze. Tento cvik se dá obohacovat pohyby hlavou nebo házením míče proti stěně či stoji na polštáři.

ásady první pomoci po zvrknutí kotníku:

  1. Klid – nezatěžujte poraněný kotník
  2. Ledování
  3. Komprese elastickým obinadlem
  4. Elevace

Včasná fyzioterapie urychlí proces hojení. Fyzioterapeut může využít modalit jako je ultrazvuk pro zlepšení vstřebává krevní podlitiny, elektrickou stimulaci ke snížení bolesti, tejpování a manuální terapii na snížení otoku. Fyzioterapeut Vám rovněž ukáže vhodné cviky a společně můžete dosáhnout rychlejšího návratu k oblíbenému sportu či práci.

rehabilitace zvrtlého kotníku

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články
BPPV závrať

Příběh Evy Eva přišla na kliniku před třemi měsíci. Držela se stěn, kvůli točení hlavy a nerovnováze. Její úzkost, pocit stresu, točení, bolest hlavy a

Zobrazit článek »