Tenisový loket

Obsah článku

Tenisový loket se projevuje bolesti na zevní straně lokte nebo horní části předloktí. Nemuseli jste v životě ani jednou držet tenisovou raketu v ruce a přece odcházíte z ordinace praktického lékaře či ortopeda s diagnózou tenisového lokte. Bolest se ozve se skoro vždy, když Vám někdo potřese rukou či zvedáte hrnek s čajem k ústům. Zpočátku je malá a dá se ignorovat. Pokud Vás ale obtěžuje i v klidu, je čas něco dělat. Naštěstí ve valné většině případů je první volbou konzervativní léčba.

Co je tenisový loket

Laterální epikondylitida je medicínský popis tenisového lokte. Bolestivý je bod na zevní straně lokte, někdy těsně pod ním. Jedná se o podráždění extenzorových šlach v místě jejich úponu. Konkrétně je nejčastějším viníkem krátký radiální natahovač zápěstí (extensor carpi radialis brevis). Tento sval se podílí na otočení dlaně vpřed při nataženém lokti a otočení dlaně dolu při pokrčeném lokti. Při přetížení této šlachy dojde k zanícení v místě jejího začátku. To pak vede k výše zmíněné bolesti. Je to tedy poranění z přetížení.

Příčiny

Laterální epikondylitida je způsobena opakovanými pohyby zápěstí, které přetíží šlachy předloktí. Nejčastěji se projevuje u lidí, kteří pracují manuálně, jako jsou malíři, instalatéři, mechanici a samozřejmě u tenistů. Tenisový loket ovšem může také vzniknout nesprávným úchopem, příliš silným úchopem u repetitivních činností jako je kopání, hrabání nebo jinou aktivitou, na kterou nejste zvyklí.

Léčba tenisového lokte

Tenisový loket
Tejpování je efektivní způsob léčby tenisového lokte

Pokud bolesti začaly před 7-10 dny, postačí klid a ledováni. Vyhýbejte se bolestivým pohybům a přikládejte led několikrát za den na 5’až 10′. Pokud máte potíže již déle, navštivte svého fyzioterapeuta. Fyzioterapie využívá léčebných cviků na posílení a protažení svalů okolo lokte, manuální terapie, kineziotaping a dalších prvků fyzikální terapie. Dále Vás fyzioterapeut vyšetří a zjistí příčinu jak k přetížení došlo.

Po terapii a omezení potíží je na místě se naučit používat paži tak, aby se zranění neopakovalo a abyste se mohli vrátit ke svým oblíbeným aktivitám.

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články
Cvičení DNS

Co je to DNS cvičení? DNS je zkratka pro cvičení na základě Dynamické Neuromuskulární Stabilizace. Jedná se o koncept, který se využívá jak pro diagnostiku,

Zobrazit článek »
Cvičení Pilates

Metoda Pilates Metoda Pilates je systém cvičení pro tělo a mysl založený Josephem H. Pilatem na počátku 20. století. Při vytváření své metody čerpal Pilates

Zobrazit článek »