Online fyzioterapie – 7 důvodů, proč ji vyzkoušet

Obsah článku

online fyzioterapie

V dnešní době se schůzky mezi kolegy i přáteli často pořádají ve virtuálním prostředí. Skoro každý má kvůli pandemii nemoci COVID 19 zkušenosti s komunikačními platformami jako je Zoom, Google Meet, Facebook Messenger nebo třeba Microsoft Teams. Koncept sezení na dálku ale pronikl už i do fyzioterapie. Jakkoliv se může ze začátku zdát představa online terapie náročná a neefektivní, opak je pravdou. Poptávka po kvalitní fyzioterapii neustále roste a online prostředí nám otevírá nové možnosti, jak ji poskytovat většímu množství klientů. 

Ušetříte čas

Hodina strávená v terapeutickém centru s sebou přináší také čas pro cestu z domova či práce a nazpět. Snadno tak během dne ztratíte ne jednu, ale třeba 2 i více hodin. Pro mnohé, kteří mají náročný časový rozvrhem je terapie luxusem, který si během týdne nemohou jen tak dovolit. Díky online nástrojům dokážeme naplánovat naše setkání tak, aby vám dokonale vyhovovalo a zabralo jenom dobu nutnou terapii. 

Snadnější dostupnost

Co dělat v případě, že pro vás fyzioterapie není dostupná v blízkém okolí? Pravidelné cestování do vzdáleného města nepředstavuje příliš reálné řešení, protože se tím výrazně zvýší náklady na každé setkání. Online terapie však umožňuje přístup ke kvalitním terapeutům odkudkoliv, včetně zahraničí. 

Potřebujete jenom základní vybavení

Online terapie nevyžaduje náročné technické zázemí. Bohatě si vystačíte s vybavením, které dnes potřebuje kvůli online schůzkám většina lidí – laptopem, tabletem či telefonem s mikrofonem a kamerou. Výhodou je rychlejší internet, ale pravidelné online schůzky dnes zvládne každý, kdo má doma alespoň 1.5 Mbps připojení. 

Fyzioterapie šitá na míru

Proč investovat do online terapie, když si doma mohu pustit spoustu videí na YouTube, kde instruktoři vysvětlují jednotlivé cviky? Důvod je naprosto stejný jako u klasické fyzioterapie – individuální přístup. Každý z nás má jiné tělo a potřeby, takže lze těžko hledat univerzální řešení. Práce terapeuta, ať už online nebo v terapeutickém centru, má své hlavní těžiště v nacházení specifických problémů klienta a jejich nápravě. Pokud se spolehnete pouze na obecné rady, ztratíte tím hlavní výhodu terapie.

Naučíte se cvičit doma

Fyzioterapie nekončí, když si po skončení schůzky řekneme „Na shledanou”. Z terapie odcházíte s konkrétními radami a cvičením, které můžeme praktikovat pravidelně doma. Díky online terapii si na cvičení zvyknete rovnou v domácím prostředí a nebudete tak muset překonávat psychologický předěl v motivaci mezi terapií a domovem. Čím dříve se naučíte pravidelně cvičit doma, tím lépe a rychleji vám fyzioterapie přinese pozitivní výsledky. 

Prokazatelné výsledky

Přestože online terapie je relativně novým fenoménem, existují už odborné studie a empiricky podložená data o efektivitě této metody. Tak například- Studie publikovaná v The Journal of Bone and Joint Surgery ukázala, že online terapie funguje stejně dobře jako klasická fyzioterapie pro rehabilitaci pacientů po artroplastice kolene. – Z hlediska spokojenosti klientů je online terapie a klasická fyzioterapie srovnatelná podle průzkumu, který publikoval The Musculoskeletal Journal of Hospital for Special Surgery- Asociace americké fyzioterapie (The American Physical Therapy Association) jasně doporučuje online terapii jako bezpečnou a efektivní metodu péče o pacienty. 

Omezení rizika infekce

Vzhledem k současné epidemiologické situaci je nutné také zmínit zvýšenou bezpečnost online terapie pro lidi s rizikovým zdravotním stavem. Pandemie COVID 19 je na ústupu, ale i tak je tento způsob terapie výhodný pokud se chcete potenciální nákaze. Fyzioterapie online omezuje riziko infekce pro klienty i terapeuty a zajišťuje, že každý má přístup k potřebné terapii bez ohledu na to, jestli zrovna musí do karantény. 

A co nevýhody?

Hlavní nevýhodou fyzioterapie online je nemožnost používat ruce pro diagnostiku, vyšetření a terapii. Nicméně, online fyzioterapie je spolehlivá při vyšetření bolesti, otoku, rozsahu pohybu, rovnováhy a chůze. Další nevýhodou je možnost pádu u starších pacientů. V tomto případě je žádoucí, aby pacient měl během terapie asistenci například rodinného příslušníka. 

Návštěva Prague Physical Therapy

Pro individuální pomoc se objednejte na fyzioterapeutické vyšetření zde. Vyšetřujeme osobně i online. Těším se na Vás, Magdalena Pertoldová.

Sdílejte tento článek:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Další články
Cvičení DNS

Co je to DNS cvičení? DNS je zkratka pro cvičení na základě Dynamické Neuromuskulární Stabilizace. Jedná se o koncept, který se využívá jak pro diagnostiku,

Zobrazit článek »
Cvičení Pilates

Metoda Pilates Metoda Pilates je systém cvičení pro tělo a mysl založený Josephem H. Pilatem na počátku 20. století. Při vytváření své metody čerpal Pilates

Zobrazit článek »